صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > نحوه ثبت نام و تدوین پایان نامه و رساله علمی (سطح 3 و 4)


 

قابل توجه متقاضیان محترم؛

نحوه ثبت نام و تدوین پایان نامه و رساله علمی (سطح 3 و 4)

ثبت نام، پیشنهاد موضوع و اساتید راهنما و مشاور، تهیه طرح رساله، تدوین رساله، برگزاری جلسه دفاعیه و صدور مدرک

مراحل دریافت مدرک علمي سطح 3 و 4
تاریخ: يکشنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٨  /  ساعت: ٠٨:٠٠  /  تعداد بازدید: 264722  /  مراحل دریافت مدرک علمي سطح 3 و 4قابل توجه متقاضیان محترم؛ پرینت مطلب
 

قابل توجه متقاضیان محترم واجد شرایط:

1)طلابی که محل تحصیل آنها «استان قم» می باشد، جهت طی مراحل ثبت نام و دانلود فرم های مربوطه باید به +سایت: «hawzahqom.ir» (معاونت آموزش / اداره مدارک علمی) مراجعه کنند.

2) طلابی که محل تحصیل آنها استانهای «غیر از قم» می باشد از طریق همین سایت اقدام به ثبت نام نمایند و از مراجعه حضوری خودداری کنند.

3) فرم های مربوط به هرکدام از مراحل ذیل را دانلود نموده و اطلاعات درخواستی را درون هرکدام تایپ کرده و نسخه تکمیل شده را از طریق ایمیل (Madarej@Ismc.ir) به واحد رساله های علمی ارسال نمایید.

4) از آنجاکه هرگونه اطلاع رسانی به متقاضیان، صرفاً از طریق شماره تلفن های موجود در پرونده آنان صورت می گیرد، لذا لازم است در صورت تغییرشماره تماس، شماره جدید به مدارج علمی اطلاع داده شود، درغیر اینصورت، مدارج علمی هیچگونه مسئولیتی را در قبال تأخیر در اطلاع رسانی نخواهد پذیرفت.


شماره تماس مدارج علمی

1) طلاب مرکز مدیریت استان قم:

(منظور، آن دسته از طلابی است که در قسمت بالای برگه ارزیابی، محل تحصیل آنان، «حوزه علمیه قم» یا یکی از مدارس استان قم ذکر شده باشد)

         » تلفن تماس (دارالشفاء)      02533131979 (امور دفاعیه) ـ 02533131983 (امور پایان نامه ها)

 

2) طلاب شهرستانی:

         (منظور، آن دسته از طلابی است که محل تحصیل آنها، استانهای غیر از استان قم باشد)

         » تلفن تماس (جمکران):          02533133348

 


 مرحله اول ـ ثبت نام 

طلاب محترم واجد شرایط ذیل، می توانند جهت تدوین رساله علمی و دریافت مدرک سطح سه یا چهار ثبت نام نمایند.

شرایط لازم:

الف ـ تکمیل دروس کتبی و شفاهی پایه 10 (با معدل 14 به بالا)

ب ـ احراز صلاحیت های اخلاقی، سیاسی، اجتماعی و عقیدتی (توسط مرکز امور صیانتی)

مدارک لازم (اسکن و ارسال از طریق ایمیل):

1) شناسنامه های جدید: صفحه اول و دوم ـ شناسنامه های قدیمی: صفحه اول و توضیحات

2) کارت ملی

3) دو قطعه عکس معمّم جدید رنگی 4×3 با زمینه سفید

4) تکمیل «فرم اطلاعات فردی»    جهت دانلود نسخه Pdf این فرم، اینجا را کلیک کنید

                                                جهت دانلود نسخه Word این فرم، اینجا را کلیک کنید

5) فارغ التحصیلان رشته های تخصصی: ارائه معرفی نامه و ریزنمرات دوره تخصصی، از مرکز مربوطه.

متقاضیان مدرک سطح 4، علاوه بر داشتن مدرک سطح 3 و ارائه موارد فوق، لازم است مصاحبه های درس خارج را بطور کامل انجام داده باشند و در ارزیابی آنان، 4 مصاحبه فقه و 4 مصاحبه اصول با معدل کل 14 به بالا ثبت شده باشد (افرادی که 2 مصاحبه فقه و 2 مصاحبه اصول را گذرانده باشند، ارفاقاً تا قبل از برگزاری جلسه دفاعیه فرصت دارند که الباقی مصاحبه های خود را به اتمام برسانند). برای فارغ التحصیلان سطح 4 مراکز تخصصی، 2 مصاحبه فقه و 2 مصاحبه اصول کفایت می کند.

* متقاضیان ثبت نام، پس از دانلود فرم های مورد نیاز، آنها را تکمیل و به همراه سایر مدارک لازم از طریق ایمیل (MADAREJ@ismc.ir) به مدارج علمی ارسال نمایند.


 مرحله دوم ـ پیشنهاد موضوع و اساتید راهنما و مشاور 

پس از ثبت نام و تشکیل پرونده، فرم های پیشنهاد موضوع و پیشنهاد اساتید راهنما و مشاور در اختیار متقاضی قرار می گیرد. متقاضی از زمان دریافت این فرم ها 40 روز مهلت دارد آنها را تکمیل نموده و به مدارج علمی تحویل دهد، درغیر اینصورت ثبت نام وی کأن لم یکن تلقی می شود.

کسانی که دارای حداقل پنج سال سابقه تحقیق و پژوهش در یکی از رشته های تخصصی باشند، با ارائه سوابق پژوهشی خود، مجاز به انتخاب موضوع در آن رشته می باشند (این امر، مشروط به تایید سوابق پژوهشی متقاضی در کمیته تخصصی مربوطه می باشد) ولیکن در مدرک صادرشده برای آنان، عنوان رشته عمومی ذکر می شود نه تخصصی.

متقاضیان مجاز نیستند موضوعات اخذ شده توسط طلاب دیگر را پیشنهاد دهند و موضوع پیشنهادی آنان باید موضوعی غیر از این موضوعات باشد.

(جهت مشاهده موضوعات اخذ شده، اینجا را کلیک کنید)

متقاضی باید موضوع یا موضوعات خود را در فرم مربوطه و با توجه به سطح (3 یا 4) و رشته مدنظر خود وارد نماید. متقاضی می تواند در فرم پیشنهاد موضوع، دو عنوان پیشنهاد دهد که عناوین پیشنهادی هردو باید در یک رشته باشد (مثلا هردو اصولی باشد یا فقهی یا حقوقی یا تفسیری و...). همچنین موضوع یا موضوعات باید بطور جامع و گویا و در کمتر از 10 کلمه و بصورت جمله خبری بیان شود.

دانلود فرم های پیشنهاد موضوع

ردیف

فرم

سطح 3 و 4

1

پیشنهاد موضوع رساله

 
متقاضیان محترم، موضوع یا موضوعات پیشنهادی خود را ابتدا با اساتید راهنما و مشاور مدنظر خود درمیان بگذارند و در صورت مساعدبودن نظر آنان، موضوعات را در فرم مربوطه ثبت کرده و به امضاء اساتید برسانند.

متقاضی همزمان با پیشنهاد موضوع، باید با توجه به موضوع رساله (فقهی، اصولی و...)، اساتید راهنما و مشاور متناسب با آن موضوع را نیز انتخاب و پس از تماس و اعلام آمادگی آنها، مشخصات آنان را در فرم پیشنهاد استاد راهنما یا مشاور ثبت و به مدارج علمی تحویل دهد.

دانلود فرم های پیشنهاد اساتید راهنما و مشاور

ردیف

فرم ها

سطح 3

سطح 4

1

پیشنهاد استاد راهنما

 

2

پیشنهاد استاد مشاور

تذکر1: برای تدوین رساله سطح چهار، انتخاب استاد راهنما و مشاور الزامی است.
تذکر2: برای تدوین پایان نامه سطح سه، فقط انتخاب استاد راهنما الزامی است.

پیشنهاد می شود اساتید راهنما و مشاور از لیست اساتید مصوّب انتخاب شود، چراکه سوابق و صلاحیت علمی این اساتید، قبلا توسط کمیته های تخصصی بررسی و مورد تایید قرار گرفته است. ولیکن متقاضیان مجازند اساتیدی خارج از این لیست را نیز پیشنهاد دهند که صلاحیت علمی آنان باید با ارائه مدارک و سوابق علمی (تدریس، پژوهش و...) به تایید کمیته های تخصصی برسد و این کار ممکن است زمان بیشتری را در روال بررسی پرونده به خود اختصاص دهد.

(جهت مشاهده لیست اساتید مصوّب به تفکیک رشته،اینجا را کلیک کنید)

در صورتی موضوعات یا اساتید پیشنهادی، مورد تصویب کمیته تخصصی مربوطه قرار نگیرد، به متقاضی مجددا مهلت 40 روزه ای برای پیشنهاد موضوع یا اساتید جدید داده می شود.

*

شرایط اساتید راهنما و مشاور:

اساتید راهنما و مشاور باید از میان اساتیدی انتخاب شوند که دارای مدرک سطح چهار حوزه یا دکترای دانشگاهی باشند و علاوه بر آشنایی با روش تحقیق، توانایی هدایت و راهنمایی در تدوین رساله، حداقل دارای يکي از شرايط ذیل نیز باشند:

الف) حداقل پنج سال سابقه تدريس در سطح سه متناسب با رشته مربوطه
ب) حداقل پنج‌ سال سابقه تحقيق در رشته مربوطه
ج) حداقل سه تأليف در رشته مربوطه
د) سابقه راهنمايی يا مشاور پايان نامه ‌در مراکز حوزوي يا دانشگاهی در رشته مربوطه

احراز شرايط فوق برعهده کميته هاي تخصصي می باشد.

ضمنا هر استاد راهنما نمی تواند در آنِ واحد، بیش از 5 رساله و هر استاد مشاور بیش از 7 رساله را بپذیرد.

وظایف استاد راهنما عبارت است از: راهنمایی و هدایت نویسنده در انتخاب موضوع، تهیه طرح رساله، معرفی منابع و مآخذ، ساختار و نظم منطقی رساله، شرکت در جلسه دفاعیه و راهنمایی مجدد نویسنده در صورت نیاز رساله به اصلاح بعد از جلسه دفاعیه.

وظایف استاد مشاور نیز عبارت است از: همکاری با استاد راهنما در موارد فوق.

 *

کمیته های تخصصی، ساختار و شرح وظایف:

در رأس هرکدام از رشته های علمی، کمیته ای متشکّل از چند نفر اساتید مبرّز آن رشته حضور دارند.

برخی وظایف این کمیته ها عبارت است از:

ـ بررسی موضوعات پیشنهادی متقاضیان از لحاظ تکراری بودن یا نبودن، تناسب موضوع با سطح مربوطه (3 یا 4)، قابلیّت تدوین رساله و...

ـ بررسی صلاحیّت علمی اساتید راهنما و مشاور پیشنهادی متقاضیان

ـ بررسی طرح رساله علمی تنظیم شده از سوی متقاضیان


 مرحله سوم ـ تهیه طرح رساله 

نظر کمیته درخصوص تأیید یا رد موضوع و اساتید پیشنهادی توسط مدارج علمی به اطلاع نویسنده رسانده می شود؛ در صورت تصویب موضوع و اساتید، متقاضی موظف است ظرف مدت 90 روز از تاریخ تصویب موضوع و ابلاغ آن از سوی مدارج علمی، «طرح رساله علمی» را با هدایت و راهنمایی اساتید راهنما و مشاور تکمیل و پس از اخذ نظر و امضاء آنان، به مدارج علمی ارائه نماید.

               جهت دانلود نسخه Pdf فرم طرح، اینجا را کلیک کنید

               جهت دانلود نسخه Word فرم طرح، اینجا را کلیک کنید

بهتر آن است که فرم طرح رساله علمی، دانلود شود و نسخه تایپ شده و چاپی آن به مدارج علمی تحویل گردد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص «نحوه تکمیل فرم طرح رساله علمی» اینجا را کلیک کنید!


 مرحله چهارم ـ تدوین رساله 

پس از بررسی طرح رساله علمی از سوی کمیته مربوطه و تایید آن، عملاً مرحله تدوین رساله علمی آغاز می شود.

جهت مشاهده «دستور العمل تدوین رساله علمی» اینجا را کلیک کنید!

* متقاضیان جهت استفاده از کتابخانه های عمومی و مراکز تحقیقاتی، علمی و پژوهشی، می توانند با مراجعه به مدارج علمی، معرفی نامه دریافت کنند.

رساله پس از اتمام بايد به تأييد اساتيد راهنما و مشاور برسد و «فرم تأییدیه اساتید راهنما و مشاور جهت برگزاری جلسه دفاعیه» (دانلود نسخه Pdf / دانلود نسخه Word) که نشان دهنده آمادگي رساله براي دفاع مي‌باشد، توسط آنان امضاء و همراه با یک نسخه چاپی از رساله و نیز CD نسخه تایپی (Word) آن تحويل واحد رساله‌ها گردد.

 

جهت دانلود «فونت های فارسی» مورد نیاز در تدوین رساله علمی، کلیک کنید.


 مرحله پنجم ـ جلسه دفاعیه 

رساله تدوین شده، جهت تعیین داوری به کمیته تخصصی مربوطه ارسال می شود و پس از بررسی رساله توسط داور تعیین شده، در صورت مثبت بودن نظر داور نسبت به رساله، ضمن هماهنگی با اساتید راهنما، مشاور، داور و نویسنده، زمان بندی جهت تشکیل جلسه دفاعیه توسط واحد رساله های علمی انجام می گیرد.

بررسي نهايي رساله در جلسه دفاعيه و توسط هيأت داوران متشکل از: اساتید راهنما، مشاور و داور صورت مي گيرد. نماينده مديريت مدارک علمي نیز به عنوان دبیر در جلسه حضور می یابد.

*

فرايند برگزاري جلسه دفاعيه بدین صورت مي باشد که ابتدا نويسنده رساله، پيرامون مطالب مطروحه در رساله خود گزارشی ارائه مي دهد، سپس داور یا داوران به اظهارنظر در مورد رساله می پردازند، پس از آن نويسنده و اساتید راهنما و مشاور، از مطالب مطروحه در رساله دفاع مي کنند. در پایان هيأت داوران (اساتید راهنما، مشاور و داور)، هرکدام نمره ای را به رساله اختصاص می دهند که نمره نهایی از میانگین نمرات اعطایی آنان بدست می آید.

در صورتي که هيأت داوران، اعطاء نمره قبولی را منوط به انجام اصلاحاتی در رساله بدانند، نویسنده موظف است اصلاحات مورد نظر را با هدایت و راهنمایی اساتید راهنما و مشاور در رساله اعمال نموده و پس از کسب تاییدیه و امضاء آنان، جهت تأييد هيأت داوران به مدارج علمی تحویل دهد.

درخصوص رساله های سطح چهار، درصورت تشخیص هیأت داوران، جلسه پیش دفاع تشکیل می شود.

 

نمره بدست آمده از جلسه دفاعیه جهت ثبت در مدرک، باید تبدیل به درجه شود، بدین صورت:

الف) نمره 18 و بالاتر = عالي

ب) نمره 16 تا 17.99 = خوب

ج) نمره 14 تا 15.99 = قبول

د) نمره کمتر از 14 = مردود

*

پس از قبولی در جلسه دفاعیه، نویسنده موظف است موارد ذیل را تهیه و به واحد رساله های علمی تحویل دهد:

1) دو نسخه از رساله (با آخرین اصلاحات) صحافی شده با جلد گالینگور (سطح 3 با جلد سبزرنگ و سطح 4 با جلد آبی رنگ) که به صورت دورو چاپ شده باشد

2) «چکیده رساله علمی» (دانلود نسخه Pdf / دانلود نسخه Word) (در یک برگه و براساس دستورالعمل مربوط به آن)

3) یک مقاله علمی از رساله درحد 10 الی 15 صفحه (براساس دستورالعمل مربوط به آن)

4) یک حلقه DVD حاوی: نسخه نهائی رساله، چکیده رساله و مقاله علمی تهیه شده (در قالب Word و Pdf)

در صورت کسب درجه مردودی در جلسه دفاعیه، نویسنده می تواند همان موضوع یا موضوع دیگری را مجددا به کمیته تخصصی مربوطه پیشنهاد دهد. ادامه کار بر روی همان موضوع قبلی و تکمیل آن یا تدوین رساله با موضوعی جدید، بستگی به نظر کمیته تخصصی دارد.


 مرحله ششم ـ صدور مدرک 

پس از کسب نمره قبولی در جلسه دفاع و ارائه دو نسخه از رساله صحافی شده و DVD آن، پرونده متقاضی جهت صدور مدرک به واحد مربوطه ارجاع داده می شود.

مدارک سطح یک تا چهار حوزه براساس مصوبه 313 شورای عالی حوزه های علمیه صادر می شود و براساس «مصوبه 368 شورای عالی انقلاب فرهنگی»، از کلیه مزایای علمی و استخدامی دوره های همتراز دانشگاهی برخوردار می باشد به این شرح: سطح یک (کاردانی)، سطح دو (کارشناسی)، سطح سه (کارشناسی ارشد) و سطح چهار (دکتری).

این مدارک با امضاء معاونت محترم آموزش و مدیر محترم حوزه های علمیه رسمیّت می یابد.

 

در مدارک سطح 3 و 4 علاوه بر مشخصات فردی متقاضی، چند گزینه دیگر نیز ثبت می شود:

1) رشته تحصیلی (برای دانش آموختگان مراکز تخصّصي، نام رشته تخصّصي مربوطه و برای سایرین، «فقه و اصول» درج مي شود)

2) درجه و نمره اخذشده در جلسه دفاعیه (عالی، خوب یا قبولی)

*

تذکر:

متقاضیان محترم، موظّفند در هر مرحله ای از تدوین رساله بخصوص تا قبل از صدور مدرک، هرگونه تغییری در شناسنامه خود را در اولین فرصت به مدارج علمی اطلاع دهند. در غیر این صورت، مدرک آنان براساس اطلاعات موجود در پرونده صادر می شود.

 
آدرس ایمیل مدارج علمی (ستاد ـ جمکران):      MADAREJ@ismc.ir

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 

najah

soal sound
moshaver